Výlet do vesmíru aneb Raketou na Mars  (5.AB)

Výlet do vesmíru aneb Raketou na Mars 

Středa 8. 12. byla pro třídy 5. A a 5. B a paní učitelku E. Říhovou s paní asistentkou J. Podolskou, paní učitelku J. Koláčnou s paní asistentkou Ž. Cermanovou výjimečným dnem. Čekal nás výlet do vesmíru ze základny v Hradci Králové. Nejprve jsme se museli přesunout pozemní cestou vlakem z nymburského nádraží a pak trolejbusem po silnici a pěšky až k hvězdárně a planetáriu. 

Po usazení v sále digitálního planetária jsme zahájili virtuální cestu časem a prostorem. Kromě hvězdné oblohy plné souhvězdí a různých vesmírných dobrodružství jsme zhlédli i zajímavý dokument o vzniku vesmíru, jeho vývoji a vědeckých výzkumech. O přestávce jsme si mohli vyzkoušet na terase různé přístroje a prohlédnout interaktivní expozice. 

Přešli jsme do hvězdárny, kde jsme obdivovali obří dalekohled a dozvěděli jsme se spoustu informací, zejména o Slunci. Pak jsme si mohli koupit vesmírné suvenýry a občerstvit se. 

Cesta zpátky byla radostná, protože nám pod nohama křupal sníh a svítilo sluníčko, asi jako poděkování za naši vesmírnou návštěvu. Trolejbus i vlak jsme stihli; pobyt na vzduchu nám prospěl a zabarvil tváře dorůžova. Vrátili jsme se plni nevšedních zážitků a krásných dojmů, i když jsme se dozvěděli, že výlet na Mars za svůj život zřejmě podniknout nestihneme.

Za všechny účastníky zaznamenala Mgr. J. Koláčná.