Masopust (1A)

Masopust v 1. A

Týdenní projekt Masopust umožnil dětem seznámit se s tradičním slovanským svátkem. Náplní projektu byla řada aktivit tematicky spojených s oslavou masopustu. Celý týden vyvrcholil masopustním průvodem po „vesnici“.

V pondělí se děti seznámily s Masopustem a jeho počátky. Povídali jsme si o tom, jak masopust vypadá, kdy začíná, jak probíhají přípravy a následné oslavy, co je nutné zařídit a koho se dovolit…

V úterý dětem paní učitelka ukázala prezentaci a tradiční masopustní masky, které nesmí chybět v žádném masopustním průvodu. Žáci si vyrobili svého Laufra, mluvčího průvodu, který žádá starostu o povolení k projití průvodu vesnicí.

Ve středu si děti namalovaly klauna/šaška za pomoci vlastních ručiček.

V průběhu všech matematik žáci počítali slovní úlohy s tematikou přípravy masopustu, pekli koláče, připravovali zabijačku a také chodili na bál.

Čtvrtek byl vrcholem projektového týdne. Celá třída se převlékla do masek a vytvořila masopustní průvod, který se vydal za „panem starostou“ s žádostí o povolení pro průchod „vesnicí“. Povolení bylo uděleno, a tak se průvod vydal s písní na rtech skrz vesnici. Třetí vyučovací hodinu nastala změna. Žáci z masopustního reje vyrazili bubnovat do tělocvičny. Bubnování bylo pro celý ročník, tak se žáci setkali i s kamarády z ostatních prvních tříd.

Pátek znamenal zhodnocení a shrnutí poznatků z celého týdne.

Mgr. Jana Doušová