Třída 5.B v Brně

Třída 5. B v Brně

Dne 17. 1. jsme jeli vlakem do Brna. Cílem výletu byla prohlídka města a planetária. K němu jsme se z nádraží dostali autobusem, tramvají a následně pěšky. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí. Pokud měsíc vypadá jako D, tak dorůstá, pokud jako C, tak couvá. Je jediným místem ve vesmíru, na které se dostal člověk. Existují různá souhvězdí například Pegas, Lev, Velký vůz, Malý vůz, Štír, Orion a mnoho dalších. Z mlhovin vznikají hvězdy. Kamenné planety jsou Merkur, Venuše, Země, Mars. Plynní obři Jupiter, Saturn, Uran, Neptun. Mars je menší než Země, nemá magnetické pole a je Zemi nejpodobnější.

Před 4 miliardami let na něm byla voda. Jupiter je největší a zároveň nejstarší planeta sluneční soustavy. Saturn má nejvíce měsíců a také spoustu prstenců. Uran a Neptun jich mají mnohem méně. Na Plutu je věčný chlad.

Návštěva planetária byla poučná a moc jsme si ji užili. Dále jsme vyrazili na prohlídku města. Paní průvodkyně nám ukazovala různé památky například: starou radnici, novou radnici, katedrálu sv. Petra a Pavla. Také jsme byli na Zelném trhu a nakonec jsme ještě byli na brněnském náměstí, kde jsme viděli orloj, ze kterého každý den v 11 hodin vypadávají skleněné kuličky. Cesta domů byla dlouhá, ale i přesto se nám výlet líbil.